recept: Piskóta tészta, Kifőzde
Piskóta tészta
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

Hozzávalók 24 cm átmérőjű (16 szeletes) tortához:
7 tojás,
14 dkg kristálycukor,
15 dkg szitált finomliszt,
csipet só, némi vaj és liszt


A klasszikus piskóta alaprecept szerint minden tojáshoz 1-1 púpozott evőkanál (2-2 dkg) kristálycukor és liszt szükséges. Ebből szorzással tetszés szerinti mennyiségre átszámolhatunk. Adhatunk hozzá különféle ízesítőanyagokat, mint pl. kakaópor, olajos magok (dió, mogyoró, mandula), citromhéj, kávé, fűszerek, só, stb. Lényeges, hogy a hozzáadott ízesítőanyagok súlyával csökkenteni kell a liszt mennyiségét.

Az alaposan megmosott tojásokat szétválasztom, vigyázok, hogy egy csepp sárgája se kerüljön a fehérjék közé. A fehérjét a keverőtállal együtt a hűtőbe teszem, amíg a tojássárgákat a cukor felével fehéredésig keverem habverővel vagy robotgéppel.
A tojásfehérjékből kemény habot verek; alacsonyabb fordulaton kezdem, félidőben apránként beleadagolom a maradék cukrot, utána küldök egy csipetnyi sót, és a csapásszámot növelve tovább verem mindaddig, amíg kőkemény habot nem kapok. Bátrabbak ellenőrizhetik: a felfordított keverőtálból nem esik ki a tojáshab (ha mégis, akkor elszúrtuk :-). Ezután fakanállal lazán beleforgatom a cukros tojássárgáját és az esetleges ízesítő anyagokat, egymás után adagolva, és közben a masszát az edény széléről kiinduló, félköríves mozdulatokkal keverem, mintha labdát simogatnék - így töröm össze legkevésbé a habot. A végén a lisztet is kanalanként rászitálom, türelmesen belekeverem.

A kész piskótamassza kikenhető tortalapnak, vagy tehetem tortaformába, tepsibe is.
A sütőedényt kibélelem fehér papírral, és a papír alját bekenem a vajjal. Kevés liszttel meghintve belesimítom a piskótamasszát, és úgy igazítom el a tetejét, hogy a közepe felé kissé homorú legyen. A sütés folyamán a tészta közepe megemelkedik egy kissé, és így biztosan szép egyenletes lesz. A piskótát 160-170 fokra előmelegített sütőbe teszem. A sütőajtóba beleteszek egy hurkapálcát, hogy a kis résen át a gőz kiáramolhasson a sütőből, majd rácsukom a sütőajtót. Ha a piskóta idő előtt barnul, egy papírlapot vagy alufólia darabot ráteszek a tetejére. Közepes lángon (160-170 fok) sütöm tíz percig, majd kisebbre (150 fokra) mérsékelem a lángot.
Az első tizenöt percben nem szabad kinyitni a sütőt, nehogy összeessen a piskóta. A megsült tésztát a félig nyitott sütőajtó mellett hagyom kihűlni. A már kihűlt süteményt deszkára borítom és aszerint, hogy mi lesz belőle, két-három lapba vágom.
Ha piskótalapot sütök, akkor a masszát közvetlenül a vajazott sütőlemezre, vagy akár sütőpapírra kenem. Itt a sütési hőmérséklet végig 160-180 fok.

A piskótalapokat lekvárral és/vagy édes krémmel (citromos, csokis, gesztenyés stb.) megkenhetjük és egymásra helyezhetjük tortának, vagy feltekerhetjük tekercsnek.
Ha egyben hagyom, a tepsiben lévő masszába lisztben meghempergetett és lerázott gyümölcsöt szórok. A gyümölcs lehet friss vagy befőtt, kimagozott cseresznye, meggy, eper stb. Ha kész, kockára vágva, vastagon porcukrozva tálalom, nagyon finom.

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

- Profiknak ajánlott, de bátrabb fejlődők is megpróbálhatják. Elkészítése időigényes.



Forrás: Innen-onnan mindenkitől.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2010.07.12. Utoljára frissítve: 2011.04.05.
Utolsó megtekintés: több, mint 2 napja (2024-05-01 05:40:28 - 1.97)
Hozzászólások:

Megjegyzés a recepthez